Jak dużo wiesz o kosiarkach bijakowych?

Kosiarki bijakowe boczne to rodzaj napędzanego sprzętu rolniczego lub ogrodowego, który przydaje się, gdy mamy do czynienia z cięższymi zaroślami lub trawą, z którymi tradycyjne kosiarki nie mogą sobie poradzić.  

Istnieje kilka mniejszych modeli, które są samonapędzające się, chociaż istnieje wiele WOM napędzane narzędzia, które są dołączone do trzypunktowych zaczepów, które można znaleźć z tyłu większości ciągników. Jest to typ kosiarki, który jest najlepiej używany do zapewnienia szorstkiego cięcia nie tylko do długiej trawy, ale także do brambles, w którym kontakt z nie jest możliwość kontaktu z luźnym gruzem, jak w poboczach dróg.

Jak działa kosiarka bijakowa?

Kosiarki bijakowe otrzymały swoją nazwę od używania bijaków, które są przymocowane do obracającego się poziomego bębna lub znanego również jako oś, wirnik lub rura. Większość firm narzędziowych nazywa te bijaki również młotkami, ostrzami lub nożami.  

Te rzędy bijaków są często rozmieszczone naprzemiennie, aby zapewnić ciągłe cięcie przy mniejszym zużyciu maszyny. Bijaki te są połączone z bębnem za pomocą wsporników łańcuchowych lub ogniw, co zależy od konkretnego producenta. 

Kosiarki bijakowe są mocowane do obracającego się poziomego bębna (oś, rotor lub rura)

Ten obracający się bęben jest również równoległy do osi ciągnika. Wałek napędowy WOM, który znajduje się wzdłuż osi ciągnika, musi tworzyć kąt prosty z wykorzystaniem przekładni, aby energia obrotowa została przeniesiona na bęben. Gdy bęben się obraca, siła odśrodkowa wypycha bijaki na zewnątrz. 

Standardowe bijaki występują w formie wytłaczanej litery Y lub T z łańcuchem przymocowanym do dolnej części. Istnieją również bijaki o różnych kształtach, które pomagają w rozdrabnianiu większych szczotek i wiele innych, które mogą pozostawić wykończenie i gładkie cięcie.   

Za każdym razem, gdy flail uderza w nieruchomy obiekt, ten po prostu się od niego odbija. Istnieją również kosiarki rotacyjne, które mają tendencję do chwytania i wyrzucania przedmiotu z agregatu koszącego, jeśli jest on wystarczająco mały. Z tego powodu kosiarki bijakowe boczne są bardziej odpowiednie do miejsc, w których wyrzucane przedmioty mogą powodować szkody. 

Do przycinania boków żywopłotów można również używać kosiarki bijakowej w pozycji nieco wyprostowanej. Często są one określane jako nożyce do żywopłotu lub nożyce do żywopłotu. Szczególnie w leśnictwie stosowane są również dość mocne warianty kosiarek bijakowych, nazywane rębakami bijakowymi, rozdrabniaczami bijakowymi lub mulczerami bijakowymi. 

Kosiarki bijakowe a kosiarki górnowałowe 

Są osoby, które często mylą kosiarki bijakowe z bocznymi bijakami. Kosiarki bijakowe mogą ciąć trawę naprawdę drobno i krótko, a także radzą sobie z nierównymi i szorstkimi powierzchniami. Z drugiej strony, kosiarka bijakowa jest używana głównie do przycinania odrostów, takich jak długa trawa i chwasty.

Wideo: Kosiarki bijakowe – demonstracja działania

Mulcz ma większe rozmiary i nie jest tak drobny, jak w przypadku kosiarek bijakowych. W kosiarkach bijakowych stosuje się również ostrza wahadłowe, a nie obrotowe. Kosiarka bijakowa ma bardziej wszechstronne zastosowanie, ale jest też zazwyczaj droższa. 

Artykuły z tej samej kategorii:

    Nic nie znaleziono