Wyboje na drodze? Nie ma problemu: on się tym zajmie!

Każdy z nas posiada pojazd, ale nikt nie przywiązuje do niego wystarczającej wagi. Dlaczego? W rzeczywistości jest to jeden z naszych najlepszych sprzymierzeńców podczas jazdy, zarówno pod względem aerodynamiki, jak i w przypadku kolizji. Mowa tu oczywiście o zderzaku samochodowym.

Co to jest zderzak samochodowy?

Są to systemy zaprojektowane w celu pochłaniania uderzenia w przód i tył pojazdu oraz minimalizowania uszkodzeń powstałych w wyniku kolizji przy małych prędkościach. Zderzaki samochodowe są wyposażone w wystające elementy ochronne z tworzywa sztucznego lub metalu, zwane osłonami zderzaków, które otaczają materiały wchodzące w ich skład i pochłaniają energię uderzenia.

Tylny zderzaku samochodowym
Tylny zderzaku samochodowym który jest w tym samym kolorze co samochód

Obecnie standardowo są one wyposażone w sztywną listwę wzmacniającą pod osłoną zewnętrzną, z fragmentami ściśliwej pianki lub tworzywa sztucznego.

Historia i ewolucja zderzaka samochodowego

Zderzaki samochodowe, które po raz pierwszy pojawiły się jako element dekoracyjny we wczesnych pojazdach pod koniec XIX wieku, przeszły długą drogę dzięki postępowi technologicznemu i produkcji pojazdów z myślą o bezpieczeństwie. Chociaż dzisiejsze zderzaki są bardzo skuteczne, należy pamiętać, że od lat 80. do dziś ochrona zderzaka znacznie się zmniejszyła.

Zderzaku samochodowym na zabytkowym samochodzie
Zderzaki samochodowe wystawały na wszystkie inne części auta na starych samochodach

Dawniej zderzaki samochodowe zawierały więcej materiału amortyzującego, ale producenci pojazdów lobbowali za lżejszymi konstrukcjami i ograniczeniem wszystkiego, co wpływa na wydajność silnika pod względem zużycia paliwa. Decydującym czynnikiem był także styl: wiele zderzaków wystawało poza wszystkie inne części samochodu, co dawało niezbyt harmonijną estetykę. Dzisiejsze pojazdy nie potrzebują wystających zderzaków, ale nadal są bardzo bezpieczne.

Rodzaje zderzaków samochodowych

Głównym zadaniem zderzaka samochodowego jest ochrona pojazdu. Uszkodzenia mogą jednak przybierać różne formy. Jeśli na przykład jeździsz dużo po bezdrożach dla przyjemności, potrzebujesz zderzaka przeznaczonego do jazdy po bezdrożach. Podobnie w przypadku pokonywania długich dystansów i konieczności ochrony przed innymi pojazdami, ważne jest wybranie odpowiedniego zderzaka. Niektóre zderzaki oferują specjalne funkcje, takie jak wytrzymałe haki holownicze.

CNET On Cars – mądrzejszy kierowca: jak wytrzymałe są zderzaki Twojego samochodu?

1. Zderzak standardowy

Zderzak standardowy to zwykły zderzak umieszczony pod kratą wlotu powietrza, rozciągający się od przodu po lewej do przodu po prawej stronie pojazdu. Większość zderzaków standardowych jest produkowana bezpośrednio przez producenta pojazdu w celu dopasowania do konkretnego modelu.

2. Kowboj

Zderzaki głębokoopadające (zwane też kowbojskimi) są nieco wyższe lub dłuższe niż zderzaki standardowe. Ten typ zderzaka jest przeznaczony do pracy przy dużych obciążeniach i do zapobiegania uszkodzeniom.

3. Zderzak rurowy

Zderzaki rurowe słyną nie tylko ze swojej funkcjonalności, ale także ze swojego stylu. Zamiast umieszczać je bezpośrednio pod kratką, smukły, rurowy kształt tego zderzaka umożliwia umieszczenie go również nad światłami, bez zmiany wyglądu.

4. Zderzak rolkowy

Jeśli nie lubisz używać zderzaka jako akcesorium, rozważ zainwestowanie w zderzak rolowany. Ten typ zderzaka samochodowego został zaprojektowany tak, aby był stosunkowo niewidoczny w estetyce pojazdu. Zderzak łączy się z maską i tworzy aerodynamiczny wygląd bez żadnych przerw między liniami.

5. Zderzak stopniowy

Zderzak ze stopniem to w zasadzie standardowy zderzak ze stopniem na środku. Jest on zwykle stosowany w dużych pojazdach.

Który typ zderzaka samochodowego jest odpowiedni dla Ciebie?

To pytanie zadają sobie tylko nieliczni. W rzeczywistości zderzak, o ile nie jest się specjalistą od bezpieczeństwa ruchu drogowego lub fanem akcesoriów samochodowych, zawsze jest elementem, który przechodzi dość cicho. Oczywiście osoby, które chętnie korzystają ze zderzaków takich jak kowbojski, nie jeżdżąc ciężarówką, to właściciele pick-upów, którzy, jeśli nie prowadzą off-roadowego trybu życia, wybiorą tę opcję bardziej ze względów estetycznych niż funkcjonalnych.

Zasadniczo, jeśli obawiasz się, że zderzak Twojego samochodu nie jest odpowiedni do Twoich potrzeb, możemy Ci powiedzieć, że fabrycznie zamontowany zderzak jest więcej niż wystarczający dla prostego stylu życia, z dojazdami do pracy i z miasta, bez wyścigów terenowych i ryzyka kolizji roślinności.

Można jednak lepiej zrozumieć zasady bezpieczeństwa jazdy, zapoznając się z tymi elementami, o których mało kto mówi.

Artykuły z tej samej kategorii:

    Nic nie znaleziono