Odkryj piękno wyspy Vir

Wyspa Vir jest wyspą należącą do Archipelagu Zadarskiego składającego się z 300 wysp lub jedną z 1186 wysepek i wysp znajdujących się na chorwackim Adriatyku.

Wyspa Vir w skrócie 

Wyspa leży na Morzu Vir w północno-zachodnim regionie Dalmacji. To zajmuje 20 miejsce na liście największych wysp chorwackich i 8 w archipelagu zadarskim. To rozciąga się na 10,12 km długości, powierzchni 22,38 km z najszerszej części jest 4,25 km. 

Wyspa Vir
Przez most portowy na wyspę Vir

Linia brzegowa wyspy ma długość 31,43 km. Zadar i Vir oddalone są od siebie o 26 km, a drogą morską o około 15 mil morskich. Od 1976 roku most przecinający szelf Privlaka łączy Vir z lądem, dzięki czemu wyspa jest integralną częścią kontynentu. 

Klimat 

Odwiedzający wyspę mogą korzystać z mobilności, jaką oferuje nowoczesna sieć dróg, a jednocześnie doświadczyć typowej dla wyspy atmosfery. Vir cieszy się autentycznym klimatem śródziemnomorskim. Rocznie na wyspie jest 2450 słonecznych godzin, czyli około 300 dni wspaniałego słońca, co sprawia, że jest to wspaniały cel podróży poza głównym sezonem.

Wyspa Vir w 4k | Chorwacja

Średnia suma opadów wynosi około 1,000 mm. Oznacza to, że w okresie letnim występuje średnio 5 do 6 dni deszczowych, a w sezonie głównym liczba ta zmniejsza się o połowę. 

Wiatry są uważane za najbardziej krytyczną cechę klimatu wyspy Vir. Mistral występuje w okresie wiosennym, który jest wiatrem orzeźwiającym i głównym wiatrem w miesiącach letnich, który obniża temperaturę w sezonie i stwarza idealne warunki do surfingu i żeglowania.

W lipcu, 25 ° C jest najwyższą średnią temperaturą, a najniższa jest 6,5 ° C w styczniu. Zdrowy klimat ma znaczący wpływ na długość życia i zdrowie mieszkańców wyspy. 

Czego można się spodziewać w Island Vir 

Wzdłuż wybrzeża wyspy znajdują się piaszczyste i żwirowe plaże, częściowo położone wśród lasów sosnowych, a wokół nich krystalicznie czysta woda morska. To sprawia, że wyspa jest idealnym miejscem na rodzinne wakacje. Bardzo szczególny jest obszar, na którym znajduje się maleńka wyspa Školjić, pokryta wyjątkową długą piaszczystą plażą i lasami sosnowymi. Školjić znajduje się obok mostu łączącego wyspę z lądem. 

Oprócz pływania, żeglowania, surfowania, jazdy na skuterach wodnych i innych ekscytujących sportów wodnych, miłośnicy pieszych wycieczek mogą podziwiać panoramę całego Vir, góry Velebit i innych pobliskich wysp ze szczytu punktu widokowego Bandira. Rejon ten polecany jest osobom, które uwielbiają górskie wędrówki. 

Kolejną ciekawostką na wyspie Vir jest błoto peloidowe. Wykorzystywane jest do leczenia chorób reumatycznych i znajduje się na kilku plażach na całej wyspie, szczególnie w pobliżu zatoki Sapavac, w pobliżu weneckiej twierdzy Kaštelina. Jest to obowiązkowy punkt zwiedzania dla starszych turystów. Jeśli uwielbiasz pikniki, wyspa Vir jest najlepszym miejscem dla Ciebie, dzięki swojemu chorwackiemu adriatyckiemu położeniu i bliskości parków narodowych. W pobliżu znajduje się również Nin, starożytne miasto królewskie z najmniejszą na świecie katedrą św. Krzyża, a także 3000-letnie miasto Zadar z licznymi zabytkami.

Artykuły z tej samej kategorii:

    Nic nie znaleziono